Jedná se o již druhé významné vítězství českého týmu. V červenci získala hra Československo 38-89: Atentát první cenu v soutěži Games Learning Society Showcase 2015 v americkém Madisonu.

Mezinárodní soutěž byla pořádána v rámci European Conference on Games Based Learning, největší evropské konference sdružující vědce a vývojáře výukových her. Hra českých tvůrců zde ve finále porazila dvě americké hry: Weather Trouble, hru pro výuku přírodních věd od týmu z Marylandské univerzity, a Mythos Unbound, hru pro výuku klasické literatury od týmu z Arkansaské univerzity.

„Jedná se o zásadní evropskou soutěž výukových her a simulací. Vítězství je mimořádným úspěchem pro celý tým,“ říká Cyril Brom z Matematicko-fyzikální fakulty UK, který projekt Československo 38–89 v Norsku zastupoval. Československo 38-89: Atentát zde zvítězilo v konkurenci více než 60 výukových her a simulací z celého světa.

„Skvělý interaktivní příběh s vynikající grafikou, který je podepřený mimořádně propracovanou metodikou pro učitele,” hodnotí vítězné Československo 38-89: Atentát Louise Remenyi, předsedkyně soutěžní komise. „Nepředstavuje minulost jako uzavřený příběh, ale jako problém otevřený k řešení. Žáci jsou konfrontováni s různorodými verzemi minulosti, musí kriticky pracovat s prameny, aby si vytvořili podložený názor,” doplňuje Kamil Činátl z Filozofické fakulty UK, který byl jedním z autorů metodiky pro učitele.

Projekt Československo 38–89 je sérií výukových simulací, které žákům přibližují významné okamžiky československých soudobých dějin. První díl s názvem Atentát se zabývá nacistickou okupací a obdobím po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Hra představuje minulost jako něco, co není akademicky odtažité, ale je obsaženo v lidech a věcech kolem nás,” říká Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, která byla jedním z tvůrců historického obsahu simulace.

Česká verze mezinárodně oceněné simulace je školám k dispozici na stránkách projektu v sekci Pro školy. Pro širokou veřejnost připravili tvůrci Atentát jako počítačovou hru, kterou je možné koupit v e-shopu Filozofické fakulty UK. Československo 38-89: Atentát zároveň vychází ve speciální edici jako DVD, které distribuuje Nakladatelství Karolinum.

Fotografie jsou ke stažení zde.

Kontaktní osoba pro média:

Mgr. Vít Šisler, Ph.D. (FF UK)
vit.sisler@ff.cuni.cz

V Praze dne 1. 12. 2015